+48 721 430 721 / +48 517 565 901 recepcja@universal-lazy.pl

Ścieżka edukacyjna Nad Jamnem

Około 300 metrów od brzegów Jeziora Jamno, przy końcu ulicy Ogrodowej w Mielnie do 1997 roku funkcjonowało składowisko nie niebezpiecznych odpadów komunalnych. Rekultywacja obszaru uczyniła ze śmieciowiska wzorcowy nowoczesny park.

A ściślej rzecz biorąc – łączkę z utwardzonymi ścieżkami, ławeczkami i wiatami turystycznymi, tablicami edukacyjnymi oraz koszami na śmieci, nazwaną Ścieżką Edukacyjną „Nad Jamnem”. Wysypisko powstało niedługo po zakończeniu II Wojny Światowej, niespełna 1,5 kilometra od ścisłego centrum miejscowości. Przez czas jego działania zebrano tutaj ponad 100 tysięcy metrów sześciennych odpadów.

Dziś jest to piękny, zielony i ekologiczny teren – doskonały na rowerowe wycieczki lub piesze przechadzki. Niedaleko rośnie niewielki, za to posiadający kilka pomników przyrody las. Nieopodal płynie też rzeka Strzeżenica. Utworzono również punkt widokowy na jezioro.

Jezioro Jamno

Znajdujące się w Gminie Mielno Jezioro Jamno zajmuje 9. miejsce w Polsce i 3. w województwie pod względem powierzchni. Zbiornik o powierzchni nieco ponad 2200 hektarów jest miejscem egzystencji wielu ryb i innych organizmów. Znajdziemy tu leszcze, sandacze, węgorze, a także szczupaki, okonie, karasie, płocie i wiele innych. Wędkarze mają możliwość połowu na lądzie lub w kutrze.

W sezonie letnim można tu ponadto uprawiać sporty wodne, takie jak żeglarstwo czy windsurfing. Niestety, kąpiele wodne są w tym miejscu zabronione. Ponadto znajdują się tu liczne przystanie żeglarskie, a podczas sezonu letniego można przepłynąć się jednym z kursujących po jeziorze statków turystycznych („Koszałek”, „Mila” czy „Parostatek”).

Jezioro łączy się z Morzem Bałtyckim poprzez kanał Jamneński Nurt.

Latarnia Morska w Gąskach

Latarnia Morska w Gąskach postawiona została w latach 1876-1878, a wysokość jej wieży sięga aż 49,80 m. Jej podstawowym budulcem jest cegła, którą podczas budowy dowożono statkami i wyładowywano na specjalnie postawionym pomoście.

Latarnia jest obecnie administrowana przez Urząd Morski w Słupsku i jest udostępniona dla zwiedzających. Z jej szczytu dostrzec można malowniczy widok na Morze Bałtyckie, a także sąsiednie miejscowości: Sarbinowo, Chłopy, Mielno i Unieście.

Cały zespół latarni morskiej, w skład którego wchodzą sama latarnia, dom latarników, stodoła, budynek inwentarski, ogrodzenie oraz mur wpisane są do rejestru zabytków.

Latarnia pełni funkcję jednej z 11 stacji brzegowych na polskim wybrzeżu, systemu AIS-PL, projektu HELCOM, umożliwiającego automatyczne monitorowanie ruchu statków w strefie przybrzeżnej. Antena stacji w Gąskach ma wysokość 50 m. Obecnie w laternie umieszczona jest soczewka pierścieniowo-bębnowa z 1500 W żarówką.

 

Grodzisko słowiańskie

Zrewitalizowane przez gminę ze środków unijnych pozostałości po osadzie Słowian Pomorskich z IX lub X wieku. Przeprowadzone badania archeologiczne sugerują, że grodzisko postawiły ówczesne elity – być może jako dodatkowe umocnienie lub schronienie w wypadku porażki na pierwszej linii obrony.

Centralny punkt grodu stanowił ziemny stożek, wokół którego wykopano fosę. Oczywiście do dzisiaj nie zachował się praktycznie żaden oryginalny fragment osady. Jeszcze w latach ‘40 XX w. był tutaj park z altaną – później opuszczony i zaśmiecony.

Po zakończeniu prac rewitalizacyjnych obszaru dawnej osady, teren został udostępniony Towarzystwu Żywej Archeologii. Organizacja regularnie funduje turystom podróż w czasie – przede wszystkim w trakcie wakacji, ale pokazy i warsztaty odbywają się nie tylko latem. Można tutaj podziwiać pokazy walk bronią białą, sprawdzić się w dawnych rzemiosłach, skosztować tradycyjnego jadła i napitków oraz wysłuchać fascynujących legend i opowieści, opowiadanych niegdyś przez Słowian przy ognisku. Oczywiście nie brakuje przy tym merytorycznych prelekcji.

Grodzisko starosłowiańskie w Mielnie znajduje się w obszarze przyrody chronionej Koszalińskiego Pasa Nadmorskiego – wyjątkowy krajobraz tworzą w tym akurat obszarze buki i dęby. Większość tutejszych drzew ma już ponad 100 lat.

 

Jeziora Bukowo

To jedno z kilkunastu jezior przybrzeżnych leżących na południowym wybrzeżu Bałtyku. Powierzchnia Jeziora Bukowo to 1747 ha, długość blisko 9 kilometrów, szerokość 3,5 kilometra, a głębokość do 2,8 metra. Długość linii brzegowej jeziora wynosi 23 kilometry.

Powstanie jeziora można przypisać 9 kilometrowej Mierzei Bukowskiej, która oddziela jezioro od morza. Jedynym dostępem do morza jeśli nie liczyć sporadycznych przerwań mierzei, jest Kanał Szczycki. W wodach jeziora można zaobserwować około 20 gatunków ryb m.in. minóg rzeczny, koza, sieja, troć oraz łosoś. Występuje tutaj również wyjątkowa populacja płoci, wędrująca między jeziorem, a morzem.

Statek hybrydowy „Julek” – informacje:

Rejsy statkiem hybrydowym „Julek” przez Jezioro Jamno – kursuje tylko w wakacje.

Statek hybrydowy „Julek” kursuje do Jamna z przystani w Mielnie (ul. Prądno) – rejs około 30 min  oraz z przy przystani w Unieściu (za budynkiem Blue Marine) – rejs około 20 min. „Julek” zabiera na pokład 110 osób, ma także zabezpieczone miejsca na 10 rowerów oraz 2 wózki inwalidzkie.

Rozkład i ceny biletów na stronie : JULEK – MZK Koszalin

Kontakt do kapitana statku pod numerem tel. 887 050 469